KONUKLARIM :))

11 Mart 2013 Pazartesi

KADINLAR GÜNÜ MATİNESİ(ÖĞRETMEN EVİ)

Evet 8 mart dünya kadınlar günü için öğretmen evinde yemekli ve oynamalı gündüz proğram düzenlediler ve bizde bu organizasyona katıldık .Bu eğlenceden karalerden önce 8 mart dünya kadınlar günü hikayesini sizlerle paylaşmak isterim.8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilmiştir.(Benim doğduğum sene :).Fakat geçmişi daha eski tarihe dayanmaktadır..
8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın ilk mücadele yılıdır. Başlama Hikayesi şu şekildedir:Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.
1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaşamını yitiren 129 kadın işçi anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birliği ile kabul edildi.
1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.
Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.İşte bizde nasıl eğlendik resimlerden anlarsınız umuyorum fazla söze gerek yok :)

2 yorum:

  1. Sefanız bol olsun canımcım!öpüyorum..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim canım özledim sizi vallahi artık bir buluşma düzenlesekmi acaba :)

      Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...